Bóle kolan u młodych piłkarzy

Case study

Bóle kolan u młodych piłkarzy, są często występującym problemem, który ogranicza uczestniczenie w treningach z pełnym zaangażowaniem. Jedną z przyczyn pojawiającego się bólu jest martwica jałowa kości piszczelowych, czyli choroba Osgood Schlattera. Jest to najczęściej występująca choroba u młodych piłkarzy, którzy wchodzą w fazę dynamicznego wzrostu i dotyczy rejonu płytki wzrostowej guzowatości piszczelowej. Główne objawy bólowe pojawiają się podczas intensywnych treningów w szczególności podczas biegania i skakania – nie bez znaczenia zostaje tu kwestia trenowania na boiskach ze sztuczną nawierzchnią, które tylko potęguje występowanie tego schorzenia. Szybkie tempo wzrostu, które zazwyczaj przypada między 12 a 14 rokiem życia u młodych piłkarzy sprzyja rozwijaniu się tej choroby. Kości młodych zawodników nie są wystarczająco twarde by sprostać siłom wywieranym na nie przez mięśnie, stąd dochodzi do tzw. złamania awulsyjnego. W przypadku tej choroby, zbyt napięty (silny) mięsień czworogłowy uda przyczepiający się wspólnie z więzadłem rzepki do guzowatości piszczeli powoduję tego typu złamanie.

Różnice anatomiczne pomiędzy budową kości u dorosłych i młodych piłkarzy.

  • Chrząstka stawowa u młodego piłkarza jest grubsza od chrząstki stawowej dorosłego zawodnika.
  • Połączenie pomiędzy płytką nasadową a przynasadą kości jest narażone na uszkodzenie, głównie przez działanie sił ścinających.
  • Miejsce przyczepu ścięgien do kości u młodych zawodników – apofizy- są relatywnie słabymi połączeniami chrzęstnymi skłonnymi do złamań awulsyjnych.
  • Przynasady kości długich u młodych piłkarzy są bardziej sprężyste oraz elastyczne niż kości dojrzałych zawodników, dzięki czemu są bardziej odporne na typowe złamania.
  • U młodych piłkarzy podczas okresu szybkiego wzrostu kości ulegają bardzo intensywnemu wydłużeniu, natomiast mięśnie i ścięgna nie wydłużają się równie szybko, stąd często występujące problemy z koordynacją ruchową.

Trudno jest zapobiec wystąpieniu tej choroby, ale można zawczasu podjąć pewne działania profilaktyczne, które powinny złagodzić jej przebieg. Do takich działań zaliczam:

  • Określenie PHV (Peak High Velocity) czyli, w jakim czasie będzie występował okres najdynamiczniejszego wzrostu zawodnika (indywidualnie dla każdego) i dostosowanie objętości i intensywności treningów.
  • Wprowadzenie systematycznego treningu oporowego – co jest udowodnione badaniami naukowymi, że właściwie zaprogramowany trening siłowy zwiększa gęstość mineralną kości czyniąc je odporniejszymi m.in. na złamania awulsyjne.
  • Zapewnienie odpowiedniej regeneracji głównie poprzez zadbanie o właściwą elastyczność mięśni przez stosowanie masaży i kąpieli kontrastowych.
3.2/5 - (4 votes)
Udostępnij:

Blog