Trening motoryczny golfisty

Trening

Do niedawna golf w naszym kraju był uważany jako sport dla elit. Obecnie staje się coraz bardziej popularny, szczególnie dla młodych ludzi, którzy poszukują alternatywy dla tenisa lub squasha. Jak każdy sport tak i golf wiąże się z wysiłkiem i odpowiednim przygotowaniem fizycznym do niego, tak by jego uprawianie przynosiło wiele przyjemności i nie wiązało się przykrymi kontuzjami. Główną tematyką tego wpisu będzie trening motoryczny golfisty, więc jeśli ten temat jest Tobie bliski zachęcam Ciebie do zapoznania się z nim. 

trening motoryczny golfisty

Trening motoryczny golfisty – czego oczekiwać

Sukces w sporcie łatwiej przychodzi zawodnikom, którzy lepiej czują i wykorzystują swoje ciało – nie inaczej jest z golfem. Jeśli dysponujesz szerokim wachlarzem umiejętności ruchowych, takich jak koordynacja, siła mięśniowa, umiejętność generowania napięcia mięśniowego, nauka techniki uderzenia i jej efektywnego wykorzystywania staję się dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. To trochę jak z nauką języka obcego, jeśli znasz zasady, czyli wiesz, jak się konstruuje zdania, poznajesz i stosujesz nowe słowa, z czasem zaczynasz płynnie mówić i pisać. Podobnie jest z treningiem motorycznym u golfistów. Jak chcesz zostać lepszym golfistą, powinieneś skupić się poprawię swojej motoryki, na początku w takim ogólnym ujęciu – co mam na myśli? Już tłumaczę. Posłużę się przykładem piramidy, u podstawy której jest sprawność ogólna, definiowana dobrym poziomem koordynacji nerwowo-mięśniowej wynikającej z właściwego działania mięśni, stawów i zarządzającego tym układu nerwowego. Co za tym idzie to właściwe działanie mięśni i stawów, sprowadza się do takich czynników, jak zakres ruchu, elastyczność i sztywność mięśni. W naszym ciele są obszary, które podczas konkretnego ruchu powinny być mobilne, a inne stabilne. Idealnym dla Ciebie przykładem będzie dobrze znany Ci swing z treningu golfa. Wykonując go Twoje biodra powinny być mobilne, by podczas ich zgięcia, mięśnie pośladkowe rozciągając się, zaczęły generować siłę, która zostanie uwolniona w chwili wyprostu bioder i przełożona za sprawą stabilnego tułowia na kij golfowy, zapewniając dalekie uderzenie.

Szukasz treningu dla siebie?

Sprawdź tutaj!

Jeśli te podstawy są opanowane, czyli kontrolujesz swoje ciało, jesteś wystarczająco rozciągnięty i nie masz większych ograniczeń ruchowych, to możesz przejść do kolejnej części wspomnianej już piramidy, gdzie znajdują się zdolności motoryczne związane ściśle z poziomem siły mięśniowej, czyli moc, szybkość oraz wytrzymałość. Aby nauczyć lub wykonać zamach golfowy, staramy się poprawić zdolność wykonywania ruchu – pierwszy etap piramidy. Swing golfowy angażuje ponad 300 stawów w ciele. Aby przejść płynnie przez poszczególne fazy tego ruchu, każdy z ponad 640 mięśni ciała musi działać na wysokim poziomie, aby zapewnić efektywną, powtarzalną moc i precyzję. Wspomnianą moc będziesz w stanie wytwarzać, gdy będziesz odpowiednio silny, dlatego chcąc poprawić wyniki w golfie, powinieneś wprowadzić do swojego treningu motorycznego ćwiczenia siłowe angażujące całe ciało. Szczytem tej piramidy są specjalne umiejętności związane z treningiem golfa, takie jak zdolności poznawcze przejawiające się trafnym ocenieniem odległości piłki od dołka i odpowiedniego zarządzania siłą uderzenia. 

Jakie mięśnie powinien trenować golfista 

Trening motoryki w golfie powinien działać w dwóch obszarach. Pierwszym z nich jest optymalizacja – czyli dbanie o właściwą elastyczność mięśni, poprawne działanie stawów oraz regenerację. Drugim obszarem jest maksymalizacja – w tym obszarze skupiamy się nad budowaniem siły mięśniowej i transferowaniem jej na moc i szybkość uderzeń piłki. Trening siłowy w golfie powinien obejmować ćwiczenie wielostawowe, najlepiej z wolnym obciążeniem, tak aby móc maksymalnie zaangażować swoje ciało w dany ruch. Przykładem takiego ćwiczenia jest martwy ciąg – podczas którego uczymy się generować napięcie od samego podłoża, czyli od stóp. Intencją tego ćwiczenia jest budowa siły mięśni skupionych wokół bioder i tułowia, czyli tych obszarów, które golfista powinien mieć silne i wytrzymałe. Kształtowanie siły i „tłumaczenie” jej na potrzeby treningu i gry w golfa można realizować kilkoma drogami. Wybranie tej odpowiedniej dla danego zawodnika wiąże się z jego obecnym stanem wytrenowania, czasem, jaki może poświęcić na trening motoryczny oraz stażem treningowym i co wg mnie najważniejsze z wiekiem. Inne podejście do treningu motorycznego będzie u młodego golfisty (w wieku 11-14 lat) a odmienne u dorosłego zawodnika. 

Co mogę zrobić by lepiej grać w golfa 

Jeśli chcesz poprawić swoją grę w golfa, nie skupiaj się jedynie na wykonywaniu kolejnych uderzeń piłki. Zastanów się nad tym, czy są obszary w Twoim ciele, gdzie czujesz ograniczenia – niekoniecznie podczas samej gry – ale czy np. wstając rano z łóżka, któraś strona ciała jest zesztywniała i bolesna. Spróbuj samemu ocenić swoje ciało, czy masz wystarczająco swobody ruchu w lewą, jaki i w prawą stronę, czy bez bólu schylisz się dotykając palcami podłogi lub sięgniesz po książkę z najwyższej półki. Chcąc poprawić siłę uderzenia i de facto zredukować ich ilość prowadź systematyczny trening siłowy zawierający ćwiczenia dla golfisty.

Bibliografia

  1. Core Performance Golf – Mark Verstegen & Pete Williams
  2. Golf Anatomy – Davies, Craing, DiSaia
  3. Routledge Handbook of Strength and Conditioning – Anthony Turner
5/5 - (1 vote)
Udostępnij:

Blog