Trening Motoryczny Młodego Piłkarza

Case study

Dzisiejszy wpis na blogu poświęcony jest przykładowej jednostce motorycznej zaplanowanej dla młodego piłkarza z kategorii U11-U13. Jednostka ta składa się z 4 bloków i może być poprowadzona jako jedna kompleksowa wyizolowana jednostka motoryki lub można każdy z bloków zaadaptować do oddzielnych jednostek treningu piłkarskiego jako akcent motoryczny wspierający główny cel treningowy danej jednostki.

Blok mobilność i stabilność

Głównym celem tego bloku jest przygotowanie zawodnika do treningu. Przed przystąpieniem do niego wskazane jest zastosowanie gry/zabawy ożywiającej w celu podniesienia temperatury ciała i skupienia.

Blok moc i szybkość

Ta konkretna jednostka ukierunkowana jest na przyśpieszenie liniowe. Koncentrujemy się tutaj na szybkości wykonywania ruchów podczas ćwiczeń, by zachować charakter pracy dynamicznej. Blok ten może być wykorzystany jako osobna wstawka motoryczna w dniu przed meczowym.

Blok siła

Blok ten składa się z dwóch części zawierających dwa zestawy ćwiczeń. Każde z 4 ćwiczeń wykonujemy jedno po drugim. Zalecam stosowanie obciążenia zewnętrznego na poziomie 20-30% BW (masy ciała). W tym bloku tempo ruchu powinno być spokojne, zawodnik powinien skupić się na prawidłowym ruchu i umiejętności utrzymania napięcia mięśniowego podczas ćwiczenia.

Blok wytrzymałość

Ostatni blok ukierunkowany jest na poprawę wytrzymałości. Tego typu rozwiązanie lepiej sprawdza się w przypadku pracy indywidualnej lub małej grupy zawodników 2-3. W przypadku pracy z całym zespołem lepszym rozwiązaniem będą gry lub biegi o określonej intensywności (np.. wg MAS) i czasu trwania.

W taki oto sposób ja planuję trening motoryczny dla młodych piłkarzy z którymi pracuję indywidualnie. W zależności od celu i umiejętności (po badaniach motorycznych) dobór środków treningowych bywa indywidualny.
Przedstawiony powyżej układ serii, powtórzeń, czasu odpoczynku ma charakter poglądowy na potrzeby tego wpisu. Nie zawrłem tu modelu periodyzacji na kolejne tygodnie pracy.

5/5 - (1 vote)
Udostępnij:

Blog