5 Nawyków Pro Zawodników

Regeneracja


Dosyć często słyszymy, że dany piłkarzy lub koszykarz ma ogromny talent i to właśnie dzięki niemu osiągnął tak dużo i jest na szczycie sportowej kariery. Jednak sam talent to nie wszystko, często to wręcz za mało i na sukces sportowy zawodnika wpływa to w jaki sposób on pracuje nad sobą by każdego dnia stawać się lepszym. Poznaj 5 nawyków Pro zawodników, które możesz zastosować w swoim życiu.

Większość profesjonalnych zawodników potrafi się bardzo mocno skupić na swoim celu, co ułatwia im dążenie do niego i silnie ich motywuje. Za każdym razem chcą wygrywać, bez względu na to co jest nagrodą. Liczą się dla nich każde statystyki, pobite rekordy – najczęściej własne, jednym słowem wszystko co jest miarą ich ciężkiej pracy na treningu. Bo po to w końcu trenują, by wygrywać i być najlepszymi.

Rada dla Ciebie: poświęć chwile czasu każdego ranka i zastanów się do czego dążysz, w czym chcesz być lepszy dziś niż byłeś wczoraj. Ustal sobie 1-2 cele na najbliższy dzień, pamiętając o tym by były one związane z tym co chcesz osiągnąć, były realne do osiągnięcia i miarodajne by sprawdzić na koniec dla czy je osiągnąłeś.

Obserwując szczególnie młodych zawodników można śmiało stwierdzić, że ich odżywianie skupione jest raczej na ilości a nie jakości. Zawodowi sportowcy są bardziej wyedukowani w dziedzinie odżywiania, suplementacji i współpracy z dietetykiem. Ich jadłospisy są skupione na tym by podnosić ich wydajność podczas treningów i zawodów. Jedzenie jest paliwem dla ciężko pracujących mięśni i jego jakość bezpośrednio przekłada się na wydajność ich pracy.

Rada dla Ciebie: jeżeli masz wątpliwości czy twoja dieta jest właściwie skomponowana, porozmawiaj ze swoim trenerem lub umów się na wizytę do dietetyka. Pomoże ci on w dobraniu odpowiedniego planu odżywiania do twojego rodzaju treningu. Zadba o twoje właściwe nawodnienie i w razie potrzeby włączy stosowną suplementacje.

Na szczycie listy celów każdego pro zawodnika jest uniknięcie kontuzji, która mogłaby zachwiać jego karierą lub ją zakończyć. Profesjonalni zawodnicy, którzy traktują swoje zdrowie serio, budują swój zespół ludzi, którzy ich w tym wspomagają. Dzięki temu budują świadomość na temat swojego ciała i sygnałów z niego płynących. To właśnie to powoduję, że wiedzą, kiedy mają przestać by nie zaszkodzić sobie, a kiedy mogą podkręcić obroty i wejść na wyższy poziom.

Rada dla Ciebie: dobry zawodnik, to świadomy zawodnik. Świadomość własnego siebie możesz budować poprzez uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach odnośnie treningu, suplementacji i zdrowego odżywiania. Jak również nawiązując współprace z trenerem motorycznym.

Sen jest podstawą regeneracji. Zarywanie nocy siedząc przed TV lub grami to proszenie się o karę. Elitarni sportowcy wiedzą, że odpowiednia ilość snu jest równie ważna, jak trening czy dieta. Podczas snu organizm za sprawą wydzielania hormonów naprawia uszkodzone podczas treningu mięśnie i regeneruje układ nerwowy.

Rada dla Ciebie: zapewni sobie odpowiednie warunki do spania tj. zasłonięte okna, dobrą wentylacje która zapewni dopływ świeżego powietrza i właściwą temperaturę. Na dwie godziny przed snem odstaw wszystko co emituje niebieskie światło (smartfon, komputer, tv). Śpij w cyklach składających się z 90min tzn. 6, 7.5, 9 h snu.

Zawodowi sportowcy, chodzą do fizjoterapeuty nie tylko wtedy, kiedy muszą – kontuzja, ale znacznie częściej, by niejako “wyprzedzić kontuzje”. Ciągle treningi, stale wzrastające obciążenie psychofizyczne, powoduję powstawanie napięć, których samo rollowanie nie zlikwiduje. Stała opieka fizjoterapeuty zapewnia im utrzymanie ich ciała w topowej formie.

Rada dla Ciebie: przed rozpoczęciem przygotowań do kolejnego sezonu umów się na wizytę do fizjo w celu zrobienia sobie “przeglądu technicznego”. Wspólnie z nim zaplanuj ćwiczenia korekcyjne, które będziesz mógł wykonywać sam. Zaplanuj także wizyty w trakcie i po sezonie by ograniczyć ryzyko kontuzji.

Bądź pierwszy i oceń stronę
Udostępnij:

Blog