5 Mitów Treningu Siły Dzieci i Młodzieży

Case study

Wokół treningu siłowego skierowanego dla dzieci i młodzieży narosło wiele mitów, które powodują wiele obaw u rodziców oraz u trenerów, gdy słyszą, że ich dziecko czy zawodnik powinien zacząć stosować trening siłowy by polepszyć swoją motorykę. Oto 5 mitów w treningu siły dzieci i młodzieży, które słyszę rozmawiając z rodzicami młodych sportowców przed podjęciem współpracy. Mam nadzieje, że przytoczone do nich fakty rozwiąże wszelkie wątpliwości.

Fakty: Nie ma rzetelnych wyników badań naukowych potwierdzających ten mit. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia siłowe nie mają negatywnego wpływu na płytki wzrostowe (nasadowe) kości. Przez lata utarło się, że trening siłowy hamuje wzrost u dzieci. Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego wzrastania i rozwoju, stąd trening siłowy jest jednym z ważniejszych narzędzi, które ten rozwój wspiera, ponieważ zapewnia kościom podłużny wzorzec odciążenia.

Fakty: Testosteron nie jest niezbędny do podnoszenia poziomu siły mięśniowej. Doskonałym przykładem są tu kobiety, które mają śladowe ilości tego hormonu w swoim organizmie a mimo tego osiągają dobre wyniki siłowe. Dzieje się to dzięki adaptacji na poziomie neurologicznym. Wykorzystanie tego faktu daje przewagę w lepszym rozwoju siły mięśniowej po okresie dorastania.

Fakty: To jakby powiedzieć, że samochody są niebezpieczne. Niebezpieczeństwo niesie łamanie zasad ruchu drogowego i tak samo jest z treningiem siłowym. Zachowanie prawidłowej techniki ćwiczeń, właściwy ich dobór oraz stosowanie się do instrukcji trenera niweluje niebezpieczeństwo. Nauka prawidłowej techniki ćwiczeń, kontroli ciała oraz wpływu ćwiczeń na ciało jest pierwszym etapem rozpoczynającym przygodę z treningiem siły u najmłodszych.

Fakty: Systematyczny trening siłowy może być bezpieczny, efektywny i rozwojowy dla chłopców i dziewczynek. Trening na siłowni czyni młodych sportowców szybszych i silniejszych oraz pomaga w prawidłowym utrzymaniu masy ciała. Ma też pozytywne oddziaływanie na rozwój psychiczny, budując większą pewność i wiarę w samego siebie.

Fakty: Wykonywanie ćwiczeń w pełnym zakresie ruchu w skupieniu oraz z kontrolą swojego ciała wpływa pozytywnie na gibkość i nie pogarsza zwinności. Co więcej większy poziom siły mięśniowej wpływa na poprawę szybkości skurczów mięśni, a to przekłada się na szybkość ruchu, poprawę czasu reakcji i decyzyjności.

4/5 - (1 vote)
Udostępnij:

Blog