Jednym z zadań trenera przygotowania motorycznego jest ocena motoryczna swoich zawodników pod kątem szybkości, mocy, siły, wytrzymałości oraz ocena funkcjonalna w celu zaplanowania strategii prewencji urazów. W wielu dyscyplinach sportu zarówno indywidualnych jaki zespołowych baterie testów motorycznych bywają zbliżone. Są uniwersalne sprawdziany kompetencji motorycznych zawodników, które stosuję się u piłkarzy nożnych, koszykarzy, szczypiornistów czy tenisistów ziemnych. Jednym z takich uniwersalnych testów jest Beep Test, czyli wielostopniowy progresywny test oceniający wytrzymałość krążeniowo-oddechową zawodników. Test ten polega na pokonywaniu w sposób wahadłowy odcinka 20m w linii prostej według tempa nadanego przez program. Jest to test wykonywany do “odmowy” a ściślej ujmując do momentu, kiedy tempo biegu nie jest możliwe do utrzymania pomiędzy sygnałami dźwiękowymi. Otrzymany wynik porównuję z danymi z tabel, które określają poziom wytrzymałości tlenowej naszych zawodników. Dodatkowymi danymi, które możemy uzyskać jest wartość pośrednia VO2max, czyli maksymalnego poboru tlenu podawana w ml/kg/min masy ciała oraz maksymalna prędkość biegu uzyskana i utrzymana w całym etapie, która jest wyznacznikiem wydolności.

Beep Test – wyniki, tabele, normy
Beep Test wykonuje się w celu kontroli i oceny stopnia wytrenowania zawodnika pod kątem wytrzymałościowym. Ten test jest często stosownym narzędziem do oceny wydolności dla kandydatów do pracy w służbach mundurowych. Dodatkowo właściwie interpretując jego wyniki, można zaprogramować trening w celu poprawy wydolności organizmu. Jednym z parametrów, które można uzyskać po przeprowadzeniu Beep testu jest MAS maksymalna prędkość biegu na progu przemian tlenowych.
Beep Test – jak się do niego przygotować
Beep test jest biegiem w formie wahadłowej przez co najwięcej energii mięśniowej testowany zużywa na wyhamowanie, zmianę kierunku biegu i ponowne przyśpieszenie. Stąd właściwe przygotowanie się wymaga specyficznego do tej formy testu zaplanowania treningu.
Poszukujesz programu na
Siłownie?
Poniżej znajduje się przykładowy 4 tygodniowy plan treningowy ukierunkowany na poprawę parametrów wydolnościowych uwzględniający specyfikę Beep Testu.
Uzupełnieniem tego planu powinien być trening siły mięśniowej obejmujący wszystkie grupy mięśniowe (FBW – full body workout) np. według systemu PUSH/PULL.